Követelményeinket az épülettel szemben saját ízlésünk, igényünk, illetve a technikai követelmények fogják befolyásolni. A kritériumok két csoportot alkotnak. Szubjektív, személyes és műszaki igényünk a létesítménnyel kapcsolatban. A szubjektív igényeket az ízlések, egyedi szokások, saját szempontok, hagyományok, kulturális hovatartozás, fantázia és ötletek testesítik meg. A technikai részét a műszaki tartalom határozza meg, aminek fókuszában a szerkezeti szilárdság, hőszigetelés, vízszigetelés, szellőztetés, akusztikai elvárások állnak. A mai korszerű technológiák alkalmasak arra, hogy megfizethető áron valamennyi szempontot figyelembe vehessük.
Szerkezeti kérdésben figyelemmel kell lenni a tartósságra, használhatóságra és életérzésünkre épületünkben, ahol sok időt fogunk eltölteni. Nem árt, ha számításba vesszük, hogy a hőmérséklet ingadozás igen nagynak mondható hazánk éghajlati viszonyait áttekintve -20 és +40 fok is előfordulhat évszaknak megfelelően. A csapadék is jelentős tényező: jég, hó, eső. A szél is időnként feltámad, előfordulhat 80-150 km/h széllökés. Ezeken felül érhet minket baleset is, kidől egy fa, csőtörés történik, belvíz, esetleges áradás stb. Az állatok, bogarak különböző fajtái is sok fejtörést okozhatnak helytelenül választott szerkezet estén. Az időjárás, a természet hatásai folyamatosan próbára teszik ezt a szerkezetet fennállása során és a különböző hatásoknak próbáját is ki kell állnia épületünknek. Érdemes megtekinteni régészeti leleteinket akár több ezer éves távlatból, sok üzenetet hordoznak magukban és általuk tartósság szempontjából rengeteget okulhatunk. Ha tisztában vagyunk önmagunk igényével, milyen időtávra akarunk épületet emelni az időjárási és természeti tények segítenek eldönteni, miből álljon az erős szerkezet!
A hőszigetelés az a témakör, amire érdemes sok időt szánni. Meghatározza az épület gazdaságos üzemeltetését és hőérzetünket a lakótérben használat során. Meg kell határozni milyen hőszigetelési értéket szeretnénk elérni szigetelésünkkel és nyílászáróinkkal. A mai technológiákkal elméletben és gyakorlatban is elérhetõ a nulla hőátbocsájtási tényező a szigeteléssel körbe zárt épületben. Ez azt jelenti, hogy a lakótér olyan jól el van választva a külső környezettõl, hogy belső hőmérsékletét hőveszteség nélkül meg tudja tartani, így nincs szükség plusz energiára a téli melegítésre vagy a nyári hűtésre (passzív épület). Nulla hőátbocsájtásból visszafele haladva balanszírozhatunk az értékekkel egészen a mai szabvány szintig, ami előírja, hogy milyen kötelező szigetelési értéket (W/m2K) kell elérni épületünkkel. A gépészet menüben látni fogjuk, hogy a meghatározott, elért érték fogja elárulni milyen fűtési avagy hűtési rendszer igénye lesz az épületnek, mekkora elveszett energiát kell pótolnuk a kívánt hőmérséklet eléréséhez. Az átbocsájtás másik szerepe használat során jelentkezik, mivel jól szigetelt lakásban a hőmérséklet egyenletesé válik, elmarad a hektikus hőingadozás, ezáltal kellemesebb a közérzetünk is. A gyors fejlődésnek köszönhetően több jó költséghatékony megoldás is létezik. Lássuk be, hogy a folyamatosan növekvő energiaárak mellett jövőbeli jelentősége hőszigetelésünknek igen nagy lesz! Szánjunk rá elégséges időt a tervezés során, az anyagi lehetőségekhez mérten próbáljuk meg a lehető legjobb szigetelést elérni.
A kritériumokat irányadóként tekintve lépésről lépésre a fentebb meghatározott szempontok szerint körülírhatjuk, milyen szubjektív igényeket szeretnénk és mely műszaki kritériumokat kell elérnünk az épülettel kapcsolatban. A jól megfogalmazott elképzeléseinket lehetőségünk van módosítani, kompromisszumokat kialakítani, elvárásainkból néhol engedni, esetleg hozzátenni mindaddig, míg a számunkra megfelelő megoldás kialakul. A következő lépésként megszületett elképzeléseinket szembeállíthatjuk anyagi kereteinkkel, látni fogjuk, hogy több jó megoldás is születhet és előfordulhat, hogy kezdeti elgondolásunkkal szemben magasabb színvonalon is elérhetjük céljainkat. A tervezgetések végeztével tiszta képünk kell legyen mit és milyen formában szeretnék megvalósítani, és hogy összhangban áll-e pénzbeli lehetőségeinkkel. Felállított vállalkozási tervünk alapja lesz a műszaki tervdokumentációnak és a kivitelezés lebonyolításának.
-Beke László-